Strona główna

Mała rzecz.
Miłość i inne przemoce.

Kobieto, nie jesteś sama!

Zmagasz się z przemocą, ze złożonym zespołem stresu pourazowego, z victim blaming, z niezrozumieniem a po rozstaniu, ze strachem o dzieci, z finansowym upadkiem i społecznym wykluczeniem i niezrozumieniem?
To nie twoja wina.
Przemoc to zawsze i niezaprzeczalnie wina jej sprawcy.
To także wina kultury, w której żyjemy – mieszanka praw, stereotypów, historycznych i utrwalonych w kulturze przekonań – pozwalająca traktować kobiety jak męską własność;
zestaw narzędzi, utrzymujący nas we władzy i pod kontrolą.
Na FB znajdziesz moje felietony na ten temat.

I nie wierz głupcom – nigdy, w najmniejszym stopniu nie jesteś za to wszystko odpowiedzialna. Nigdy.

„Twoje milczenie cię nie uchroni.”

Andre Lorde

O mnie

Nazywam się Anita Deskiewicz. Pracuję dla kobiet i z kobietami w kryzysie przemocy.

Jestem edukatorką, pisarką, doradczynią, terapeutką w metodzie Otwartego Dialogu i certyfikowaną Mediatorką Rodzinną. Jestem też Asystentką Zdrowienia – korzystam z własnego doświadczenia ze związku z osobą przemocową. Studiowałam w WSPS w Sopocie oraz w L’Università Sapienza w Rzymie. Interesuje mnie kwestia opresyjności kultury wobec kobiet. Działałam w Radzie Konsultacyjnej OSK ds. przemocy. W przeszłości byłam Rzeczniczką Praw Ofiar Przestępstw przy MSWiA. Głośno i stanowczo protestuję przeciwko victim blaming – obwinianiu kobiet za dotykającą je przemoc.

„Jesteś feministką albo masochistką. Trzeciej drogi nie ma.”

Gloria Steinem

Piszemy razem książkę!

Jeśli czytacie na FB stronę „Mała rzecz. Miłość i inne przemoce” to wiecie, że w swoich felietonach rozprawiam się z mitami i stereotypami na temat przemocy i osób nią dotkniętych. Piszę o narcystycznych schematach, o zespole złożonego stresu pourazowego, o victim blaming. Piszę o ignorancji i o magmie kulturowych przekonań,
która nas oblepia i przemocy sprzyja.
Teraz nadszedł czas na coś większego.
Nadszedł czas na temat przezroczysty jak powietrze, nieważny, niemal niewidzialny: przemoc po separacji.
Niewidoczny dla wszystkich, oprócz nas. Temat nieistniejący.
Tytuł roboczy to „Postcriptum” – postscriptum czyli końcowy dopisek, ostatnie zdanie waszej historii – dopowiedzienie które zmienia jej sens.

W naturze rzeczy, czasami, kryją się jej największe tajemnice. Otaczający ją kokon przekonań, sterepotypów, opinii a nawet naukowych rozpraw uniemożliwia, a nawet wyklucza jej poznanie. więcej

Projekty i działania pomocowe.

Aby wyjść z kryzysu przemocy potrzebujemy wiele działań, naszych własnych, naszej sieci wsparcia, ale też instytucji. „Mała rzecz. Miłość i inne przemoce” proponuje wam, na początek, dwie inicjatywy:

Postscriptum – wspólne napisanie książki o przemocy poseparacyjnej. To szansa na pokazanie dużego problemu społecznego, który świat nie widzi lub bagatelizuje. To szansa na opowiedzenia swojej historii, której inni nie słyszą. Niewypowiedziane opowieści gniją w nas, zatruwają nasze życie. Brak zrozumienia osacza i pozbawia nadziei a to, co niewypowiedziane i uciszone, nadal krzywdzi. Dlatego odsłońmy zjawisko. Nazwijmy je. To od nas zależy zmiana.

Spotkanie przy kawie – to możliwość rozmowy ze mną, jeśli masz potrzebę porozmawiania.

Zapoznaj się, wejdź i poczytaj. Zapraszam serdecznie!

Kolejne działania i projekty w przygotowaniu!

W powszechnym mniemaniu koniec związku to koniec przemocy. Oczywiście, wiemy wszystkie, że to nieprawda, i jeszcze ordynarna gówno prawda. Może czas, by opowiedzieć światu, co się dzieje, gdy postanawiasz odejść, lub gdy twój oprawca zadecydował, że już czas szukać nowej zdobyczy?

Przysyłajcie do mnie swoje relacje, opiszcie wszystkie sytuacje, wszystkie jego imby, szaleństwa, okrucieństwo, każde działanie, kiedy próbował wciąż utrzymać nad wami kontrolę. Czym grał, co robił, i jak próbował, mimo rozstania, dalej wami manipulować? Jak wpływał na ludzi wokół was i z jakim skutkiem? Jak się broniłyście, i co z tego wynikło?

Opiszmy nasze doświadczenia. Niech świat się dowie.

postscriptum@malarzecz.com

Masz wątpliwości, w czym tkwisz? Nie rozumiesz sytuacji, w której się znalazłaś? Czujesz dezorientację z powodu zachowań partnera? Jesteś zaniepokojona lub przestraszona jego słowami lub czynami? Możemy porozmawiać.
Zaproś mnie na kawę. Zapłać tyle, na ile cię stać. To może być 15 PLN lub 200 PLN. Ty wiesz najlepiej, jaką kawę możesz mi zaproponować.
Porozmawiajmy. Podziel się ze mną swoimi wątpliwościami i problemem, a ja podzielę się z tobą moją wiedzą i doświadczeniem.
To pomaga.

buycoffee@malarzecz.com – Zapraszam!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 

Akcja #Kurwasorryalenie
Plakaty do pobrania